bar graph

Cost of Minting US Coins: Pennies, nickels cost more than their face value

Pennies and nickels cost more to produce than their face value! How much more? (Includes a follow-up task about calculating how much it costs to make a dollar's worth of each coin) Click to access the slide deck, and learn more about math & content connections.